Wehrmacht History 1935 to 1945

Menu

Sponsored Links

My Other Sites

Sponsored Links

Bremse

Artillery Training Ship




Bremse Artillery Training Ship

Service Data

In Service: 14 July 1932 to 7 september 1941

Production Data

Ordered:
Builder: Marinewerft, Wilhlemshaven
Construction No:
Laid down: 1931
Launched: 14 July 1932
Commissioned: 14 July 1932

Technical Data

Type: Artillery Training Ship / Artillerieschulschiffe
Class: Bremse

Displacement: 1,870 tons
Length: waterline 103.62 m overall
Beam: 9.5 m
Draft: 2.85 m
Propulsion: 8 × cylinder MAN diesel engines
Propellers: 2
Speed: 29.1 knots
Range: nautical miles
Crew: 289 men and officers
Armament:
4 × 12.7 cm L/45 SK C/34
4 × 3.7 cm L/83 SK C/30
8 × 2 cm MG L/65 C/30
Armour
Aircraft:
Electronics:
Operators: Kriegsmarine
Variants:

Other: Artillery Training Ships
Articles:

History



Career

14 July 1932
The artillery training ship Bremse is commissioned.

7 November 1939
The Leipzig is in collision with artillery training ship Bremse.

7 september 1941
The artillery training ship Bremse is sunk

Commanders

Sorry No Image Available Paul Fanger
Takes command on 14 July 1932
Ends command on 26 March 1933


Sorry No Image AvailableBernhard Liebetanz
Takes command on 27 March 1933
Ends command on 26 September 1934


Sorry No Image AvailableErhard Tobye
Takes command on 26 September 1934
Ends command on 8 September 1935


Sorry No Image AvailableWilhelm Matthies
Takes command on 9 September 1935
Ends command on 27 September 1936


Sorry No Image Available Eberhard von Goetze
Takes command on 28 September 1936
Ends command on November 1937


Sorry No Image Available Ernst Dominik
Takes command on November 1937
Ends command on June 1938


Sorry No Image AvailableEberhard von Goetze
Takes command on June 1938
Ends command on 7 October 1938


Sorry No Image AvailableErnst Dominik
Takes command on October 1938
Ends command on October 1938


Sorry No Image Available Jakob Förschner
Takes command on October 1938
Ends command on December 1940


Sorry No Image Available Nikolaus von Jacobs
Takes command on December 1940
Ends command on June 1941


Sorry No Image Available Hermann von Brosy-Steinberg
Takes command on June 1941
Ends command on September 1941


Gallery


Leave a Comment

Name:


Email:


Comments:

CAPTCHA Image Audio Version Refresh

Sources

German Warships, 1815-1945: Major Surface Vessels.
ISBN-10: 0851775330

German Warships, 1815-1945: U-boats and Mine Warfare Vessels.
ISBN-10: 155750301X

German warships of the Second World War.
ISBN-10: 0668040378

For a complete list of sources
News
WWII News articles from around the world
WWII News

Sponsored Links

WWII Timeline
World War Two Timeline, detailing every event, day by day from 1935 through to 1945.
WWII Timeline

Support This Site
There are many ways to help support this site if you would like more information
Click Here

Join Our Newsletter
To receive the latest news on Book Reviews, Movies and site updates join my free Newsletter

Sponsored Links

Sponsored Links

Bookmark & Share
Please bookmark this site and tell your friends!
Bookmark and Share

This website is NOT meant to promote Nazism, the politics of Adolf Hitler, or any other political ideology. It deals with the subject of German military during a particular period of history nothing else.

©Wehrmacht History

Reliable Web Hosting