Wehrmacht History 1935 to 1945

Menu

Sponsored Links

My Other Sites

Sponsored Links

Admiral Scheer

Pocket Battleship




Admiral Scheer Pocket Battleship

Service Data

In Service: 12 November 1934 to 10 April 1945

Production Data

Ordered:
Builder: Reichsmarinewerft, Wilhelmshaven
Construction No: 123
Laid down: 25 June 1931
Launched: 1 April 1933
Commissioned: 12 November 1934

Technical Data

Type: Pocket Battleship
Class: Deutschland

Displacement: 11,550 tons standard 15,180 tons full load
Length: 186 m
Beam: 21.34 m
Draft: 7.25 m
Propulsion: 8 × MAN diesels engines producing up to 52,050 shp
Propellers: 2 × screws
Speed: 28.3 knots
Range: 9,100 nautical miles at 20 knots
Crew: 1,150 men and officers
Armament:
6 × 28 cm L/52 SK C/28
carried 630 to 720 rounds
8 × 15 cm L/55 SK C/28
carried 800 to 1200 rounds
3 × 8.8 cm L/45 SK upto 1935
6 × 8.8 cm L/75 SK C/25 after 1935
carried 3000 rounds
6 × 10.5 cm L/65 SK C/33 after 1938
carried 2400 to 3000 rounds
4 × 3.7 cm L/83 SK C/30
carried 8000 to 24,000 rounds
10 × 2 cm MG L/65 C/30
carried 20,000 rounds
6 × 4.8 cm L/56 Flak 28 after 1945
8 × 3.7 cm L/83 SK C/30
33 × 2 cm MG L/65 C/30 planned
8 × 53.3 cm torpedo tubes.
Armour Turret 160 mm, Belt 80 mm, Deck 40 mm
Aircraft: 2 × Arado 196 seaplanes
Electronics:
Operators: Kriegsmarine
Variants:
Admiral Scheer
Admiral Graf Spee
Lützow

Other: Pocket battleships
Articles:

History

Admiral Scheer was a Deutschland class heavy cruiser (often considered a pocket battleship) which served with the Kriegsmarine of Nazi Germany throughout World War II. The vessel was called after Admiral Reinhard Scheer. Initially classified as an armoured ship (Panzerschiff) in Germany, in February 1940 the Kriegsmarine reclassified the other two ships of this class as heavy cruisers. The pocket battleship title was given by the British

Career

12 November 1934
The Admiral Scheer is commissioned.

4 September 1939
The Admiral Scheer shoots down an RAF Blenheim bomber.

14 October 1940
The Admiral Scheer leaves port.

5 November 1940
The Admiral Scheer engaged convoy HX-84 and sinks the HMS Jervis Bay, British steamer Mopan, British steamer Maidan, British steamer Trewellard, British steamer Kenbane Head, British steamer Beaverford, and British steamer Fresno City.

24 November 1940
The Admiral Scheer sinks the British steamer Port Hobart.

1 December 1940
The Admiral Scheer sinks the British steamer Tribesman.

17 December 1940
The Admiral Scheer captures the British steamer Duquesa.

17 January 1941
The Admiral Scheer captures the Norwegian steamer Sandefjord.

20 January 1941
The Admiral Scheer sinks the Dutch steamer Barneveld, British steamer Stanpark, Greek steamer Grigorios, and the British steamer Advocate is captured.

21 February 1941
The Admiral Scheer sinks the British steamer Canadian Cruiser.

22 February 1941
The Admiral Scheer sinks the Dutch steamer Rantau Pandjang.

1 April 1941
The Admiral Scheer arrives in Kiel

16 August 1942
The Admiral Scheer takes part in operation Wunderland along with 3 destroyers Friedrich Eckoldt, Erich Steinbrinck, Richard Beitzen., and 3 U-boats U-601 and U-251, on the 24 August U-601 sinks the Kuybyshev and on 25 August 1942 the Admiral Scheer sinks Russian steamer Aleksandr Sibiryakov.

10 September 1942
The Admiral Scheer along with Admiral Hipper, Köln, and Nürnberg, moves to the Alta Fjord to attack Convoy PQ-18.

11 November 1942
The Admiral Scheer returns to Kiel.

10 April 1945
While Admiral Scheer was at Kiel The RAF carried out a bombing raid on the dockyard and the Admiral Scheer capsized and sunk.

Commanders

Wilhelm Marschall
Takes command on 12 November 1934
Ends command on 22 September 1936

Otto Ciliax
Takes command on 22 September 1936
Ends command on 31 October 1938

Hans-Heinrich Wurmbach
Takes command on 31 October 1938
Ends command on 31 October 1939

Theodor Krancke
Takes command on 31 October 1939
Ends command on 12 June 1941

Wilhelm Meendsen-Bohlken
Takes command on 12 June 1941
Ends command on 28 November 1942

Ernst Gruber
Takes command on 28 November 1942
Ends command on 1 February 1943

Richard Rothe-Roth
Takes command on 1 February 1943
Ends command on 4 April 1944

Ernst-Ludwig Thinemann
Takes command on 4 April 1944
Ends command on 9 April 1945

Gallery

Admiral Scheer picture 2
Admiral Scheer picture 3
Admiral Scheer picture 4
Admiral Scheer picture 5
Admiral Scheer picture 6
Admiral Scheer picture 7

Leave a Comment

Name:


Email:


Comments:

CAPTCHA Image Audio Version Refresh

Sources

German Warships, 1815-1945: Major Surface Vessels.
ISBN-10: 0851775330

German Warships, 1815-1945: U-boats and Mine Warfare Vessels.
ISBN-10: 155750301X

German warships of the Second World War.
ISBN-10: 0668040378

For a complete list of sources
News
WWII News articles from around the world
WWII News

Sponsored Links

WWII Timeline
World War Two Timeline, detailing every event, day by day from 1935 through to 1945.
WWII Timeline

Support This Site
There are many ways to help support this site if you would like more information
Click Here

Join Our Newsletter
To receive the latest news on Book Reviews, Movies and site updates join my free Newsletter

Sponsored Links

Sponsored Links

Bookmark & Share
Please bookmark this site and tell your friends!
Bookmark and Share

This website is NOT meant to promote Nazism, the politics of Adolf Hitler, or any other political ideology. It deals with the subject of German military during a particular period of history nothing else.

©Wehrmacht History

Reliable Web Hosting